Arne Jacobsen - designer przyszłości z przeszłości
Arne Jacobsen - designer przyszłości z przeszłości

ARNE JACOBSEN - DESIGNER PRZYSZŁOŚCI Z PRZESZŁOŚCI

 

Co było pierwsze: jajo czy łabędź?

Arne Emil Jacobsen urodził się 11 lutego 1902 roku w Kopenhadze. Pochodził z rodziny o żydowskich korzeniach. Jego matka Paulina uwielbiała malarstwo olejne, co prawdopodobnie spowodowało, że i młody Jacobsen chciał zostać malarzem. Jego ojciec Johan nie podchodził do tego planu entuzjastycznie i nakłaniał go, aby został architektem. Ten zawód w ocenie ojca dawał większe możliwości zarobkowe, a z dzisiejszej perspektywy był to najlepszy wybór.

Arne Jacobsen designer świata

 

Jako 22-latek rozpoczął naukę w Szkole Technicznej w Kopenhadze, a następnie rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych, które ukończył w 1927 roku. Arne nie tylko świetnie się uczył, ale także był bardzo kreatywny i pomysłowy. Często zostawał po zajęciach, biorąc udział w różnego typu warsztatach, które poszerzały jego horyzonty. Kiedy w 1925 roku, jeszcze jako student, wziął udział w Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa, zdobył srebrny medal za projekt krzesła dzisiaj nazwanym od słynnych targów odbywających się w stolicy Francji krzesłem paryskim. Ta nagroda otworzyła mu furtkę do wielkiej kariery.

 

W 1929 był już znaną postacią w środowisku projektantów i architektów. Wtedy jednak zaprojektował coś, co sprawiło, że został uznany w Europie za “architekta przyszłości”. Rok wcześniej Duńskie Stowarzyszenie Architektów ogłosiło projekt pt. “Dom przyszłości”. Założenia projektu były takie, aby przestawić dom jako ultranowoczesny budynek, ergonomiczny, ze świetnie zaprojektowaną przestrzenią. Projekt miał być podwaliną dla nowoczesnego budownictwa oraz zmiany trajektorii patrzenia na dotychczasowe monotematyczne domy. To miało być coś świeżego, niekonwencjonalnego, wyłamującego się z dotychczasowych stereotypów. Projekt obejmował m.in. garaż, miejsce dla łodzi czy lądowisko dla helikoptera. Dom posiadał kształt spiralny, zaś główną rolę odgrywało w nim szkło, nadając mu niesamowitego wrażenia nowoczesności.

 

 

W 1934 roku Arne Jacobsen podjął współpracę z manufakturą mebli Fritz Hansen. We współpracy z tą firmą Arne stworzył projekty, które dzisiaj są ikonami duńskiego wzornictwa. Arne Jacobsen zyskał miano światowej sławy projektanta i architekta. Zajmował się projektowaniem sztuki użytkowej, osiedli mieszkalnych oraz obiektów przeznaczonych do użytku publicznego. W swoich pracach zwracał szczególną uwagę na zachowanie proporcji. Jego zdaniem to właśnie one wyrażały piękno budynków oraz przedmiotów. Zaprojektował wiele inspirujących budowli. Na tej liście znaleźć możemy m.in. Rothenbourg House, nadmorski kompleks Klampenborg czy słynne betonowo – stalowo - szklane osiedle Bellavista.

 

        

W latach 1955-1960 Jacobsen zaprojektował pierwszy na świecie hotel w stylu designerskim - SAS Royal w Kopenhadze. Na tamte czasy budynek wyprzedzał epokę o lata. Zachwycony umiejętnościami i kreowaniem nowej wizji otaczającego świata przez Arne Jacobsena, inwestor dał architektowi zielone światło. W efekcie Arne zaprojektował nie tylko budynek, ale także wyposażenie, dodatki, meble do każdego pokoju a nawet uniformy pracowników hotelu. Niesamowitym przeżyciem dla każdego wielbiciela twórczości projektanta jest możliwość noclegu w apartamencie jego imienia, w którym zachowano wystrój z 1960 roku. To w trakcie tego projektu obok innych foteli jak Mrówka czy Kropla, powstało Jajo oraz Łabędź.

 

Pierwszy na świecie designerski hotel - SAS Royal Kopenhaga - Arne Jacobsen

Jajo stało się największym hitem Jacobsena i symbolem duńskiego designu rozpoznawalnym na całym świecie. Odwołując się do klasyki, projekt był nowatorską interpretacją popularnego w XVIII i XIX wieku fotela uszaka. W naszej ofercie znajdziesz kilka z tych obrotowych foteli z serii 3316. Fotele przeszły profesjonalną renowację. Pokryte są skórą w różnych kolorach z serii "Elegance" od Sørensen Leather, wykorzystywanej przez Fritz Hansen w ekskluzywnej serii produktów. Oto link do tych wspaniałych perełek designu Arne Jacobsena: KLIKNIJ

 

EGG Chair - design Arne Jacobsen for Fritz Hansen

 

Fotel Łabędź był bardzo innowacyjny jak na swoje czasy. Projektant zrezygnował całkowicie z linii prostych na rzecz krzywizn. Technologia współgra tu z estetyką - powstał mebel o pięknej sylwetce, nasuwającej skojarzenia z wodnym ptakiem, od którego wziął nazwę. Ten model został oznaczony numerem 3320. Wszystkie fotele tego modelu, które pojawiły się w naszej ofercie, również zostały poddane pełnej renowacji z wykorzystaniem skóry z serii "Elegance" od Sørensen Leather. Aktualnie wszystkie nasze modele Swan znalazły nowe domy, ale nieustannie pracujemy nad pozyskaniem kolejnych.

SWAN Chair - design Arne Jacobsen for Fritz Hansen

Ergonomiczne, komfortowe, świetnie wykonane i nieustannie modne, podbijają serca użytkowników na całym świecie. Produkowane są z rozmaitym wykończeniem nieustająco przez tę samą fabrykę Fritz Hansen, od niedawna także w naszym rodzimym Rawiczu.

 

Follow us #przetworydesign

   

 

każdy przedmiot to oddzielna historia

Newsletter
Zapisz się na newsletter i dołącz do klubu fanów dobrego designu
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl